Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Rok zmian na rynku doradztwa biznesowego



Ostatni rok był okresem ważnych zmian w świadczeniu usług doradztwa biznesowego. Ta do niedawna mocno hermetyczna branża otworzyła się teraz szeroko, oferując nieograniczony dostęp do konsultantów. Stało się to możliwe w dużej mierze dzięki pierwszej ogólnopolskiej internetowej bazie Redegate.com, która  łączy specjalistów i ekspertów z firmami.


W ostatnim czasie firmy były poddawane najróżniejszym testom rynkowym. Lockdown, praca zdalna, problemy z łańcuchem dostaw, jak również rosnące koszty surowców i energii spowodowały, że przedsiębiorstwa musiały na nowo zdefiniować swoje produkty i usługi. Wymagało to od nich podjęcia odważnych decyzji i realnego podejścia do problemu. Część z firm, które nie przeprowadziły procesów w odpowiedni sposób, popadły w problemy rynkowe. Te, które były w stanie zaadoptować się do nowych warunków, mogły przekuć te wyzwania w sukces i wzmocnić swoją pozycję. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywały otwarte na zmiany zarządy firm oraz doświadczeni eksperci i doradcy biznesowi.

Eksperci na wyciągniecie ręki

Wzorem rynków zachodnich, wzrosło zapotrzebowanie na usługi doradcze w Polsce. Dotyczy to w szczególności obszarów zarządzania strategicznego, zarządzania operacyjnego, finansów i optymalizacji procesów produkcyjnych. Rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw wywołały potrzebę audytu stanu faktycznego i zidentyfikowania potencjałów, które umożliwią sukcesywną restrukturyzację. W tym obszarze firmy chętnie korzystają z zewnętrznych ekspertów, którzy posiadają doświadczenie z wielu branż. Ich wsparcie daje im pewność we wdrażaniu rekomendowanych działań. W oczekiwania rynkowe bardzo dobrze wpisał się portal Redegate.com. Na poparcie tego faktu można przytoczyć konkretne liczby. W okresie marzec 2021-luty 2022 portal stał się największą w Polsce bazą ekspertów liczącą ponad 400 zarejestrowanych profili. W tym czasie dzięki platformie udało się zrealizować około  40 projektów dla szerokiej gamy firm, od koncernów międzynarodowych z sektora automotive, FMCG czy aviation, aż po polskie firmy rodzinne. Z usług portalu korzystały również czołowe firmy doradcze w sytuacjach, gdy brakowało im własnych zasobów i specjalistycznej wiedzy.   

- To był dla nas okres wzmożonej pracy, który przyniósł oczekiwany efekt. Realizując projekty, spędziliśmy ponad 1000 godzin na analizach profili eksperckich oraz ich weryfikacji pod kątem konkretnych klientów. Przedstawiliśmy ponad 120 rekomendacji konsultantów, z czego wyłoniliśmy 31 ekspertów do pracy z naszymi klientami. Największą grupę, bo blisko 38%  zleceń, stanowiły zagadnienia związane z zarządzaniem operacyjnym, a w tym z optymalizacją produkcji, lean manufacturingiem, zarządzaniem łańcuchem dostaw czy zarządzaniem jakością. Na drugim miejscu uplasowała się kategoria „Finanse” z udziałem 19%, w ramach której zrekrutowaliśmy Interim Managerów CFO oraz ekspertów do spraw Controlingu. Na trzeciej pozycji znalazły się projekty związanie z zarządzaniem strategicznym, które dotyczyły ekspansji rynkowej i rozwoju produktów lub marek - mówi CEO Redegate, Grzegorz Gawroński.

Szybkość działania i przewidywalne efekty

Klienci portalu docenili promesę biznesową komunikowaną przez platformę zakładającą, że od zgłoszenia do przedstawienia profili rekomendowanych ekspertów nie może minąć więcej niż 72 godziny. Istotną dodatkową zaletą portalu jest minimum formalności dotyczących zgłoszenia oraz przewidywalność kosztowa usług. Wszystkie te elementy znajdują swoje odbicie w opiniach klientów.

- Bardzo ciekawe rozwiązanie, którego brakowało na rynku. Krótki i efektywny proces zgłoszenia – wystarczy podać swoje podstawowe wymagania i zdecydować się, z kim realizować projekt. Zweryfikowani i rekomendowani eksperci dopasowani pod względem kompetencji, a także oczekiwań budżetowych – mówi Krzysztof Szałowski, Dyrektor Finansowy CFO w Ronal Polska Sp. z o.o.

- Proces szukania zewnętrznych ekspertów do zadań specjalnych zawsze był trudnym wyzwaniem samym w sobie. Dobrze w końcu widzieć narzędzie, dzięki któremu można się skupić ma osiąganiu kolejnych celów biznesowych przy współpracy z zaufanymi konsultantami, a nie na ich poszukiwaniu – mówi Paweł Rozesłaniec, Prezes Zarządu Aptekarze i Partnerzy Sp. z o.o.

Nowe wyzwania na 2022 rok

Redegate.com to koncept, który wciąż rozwija się i ewoluuje wraz z rynkiem doradczym. Jego nadrzędnym celem jest dostarczanie szybkich i efektywnych rozwiązań biznesowych w każdym obszarze funkcjonowania firm. Są one zawsze indywidualnie dopasowane pod względem oczekiwanego doboru ekspertów oraz założeń budżetowych. W tym roku portal zyska nowe funkcjonalności zapewniające większą intuicyjność jego obsługi.

- W tym roku będziemy nadal poszerzać portfolio ekspertów dostępnych dla firm. Dodatkowo zamierzamy zapraszać do współpracy specjalistów z obszarów niszowych, co pozwoli nam uzupełnić zakres dostępnych usług doradczych. Chcemy, by portal Redegate.com był pierwszym miejscem, w którym firmy będą poszukiwały kompleksowego wsparcia w swoich działaniach – mówi Kacper Pupin, współzałożyciel Redegate.com.


Twórcy portalu Redegate.com


Grzegorz Gawroński, pomysłodawca i CEO Redegate.com

Idea portalu redegate.com zrodziła się w wyniku wieloletniej obserwacji rynku doradczego, który wymagał świeżego i innowacyjnego podejścia. W efekcie powstał pierwszy w Polsce, ogólnodostępny portal integrujący ekspertów w dziedzinie konsultingu i doradztwa z firmami poszukującymi wysokiej klasy specjalistów z różnych obszarów.



Ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe zdobywał pracując dla licznych firm produkcyjnych, w których z sukcesami tworzył świat „niezwykle” poukładanych procesów. Z kolei praktyczną wiedzę strategiczną i operacyjną nabywał kierując krajowym oddziałem międzynarodowej sieci dilerskiej z branży motoryzacyjnej. Przez ostatnie lata realizował się w czynnym consultingu, prowadząc projekty z zakresu transformacji operacyjnej, przywództwa czy restrukturyzacji. Aktywność tą łączył z zarządzaniem polską centralą ogólnoświatowej spółki doradczej. Jego pasją zawodową jest tworzenie i wdrażanie coraz to nowszych i bardziej złożonych przedsięwzięć. Szczególną uwagę poświęca branży motoryzacyjnej, która w jego opinii jest jedną z najbardziej wymagających gałęzi przemysłu. W swojej pracy kieruje się dewizą „Zasypiaj z marzeniami, budź się z planami”. Jest absolwentem ekonomii oraz informatyki, ukończył również studia MBA. Uwielbia poznawać świat, nieustannie uczyć się i poszerzać wszelkie horyzonty. 


Kacper Pupin, współtwórca platformy Redegate.com

Nabywając wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie doradztwa zauważył, że w Polsce konieczne jest „zdemokratyzowanie” rynku konsultingowego. Według niego każda firma zasługuje na wsparcie najlepszych zewnętrznych ekspertów, w obszarze jakiego potrzebuje do sprostania potrzebom rynku i swojego rozwoju. Obserwując rozwój tego procesu na rozwiniętych rynkach, takich jak Niemcy, USA czy Wielka Brytania, uznał, że teraz nadszedł czas na Polskę.



Już od pierwszych lat studiów zdecydował się związać swoją przyszłość z konsultingiem. Realizując strategię międzynarodowej ekspansji jednego ze światowych liderów w dziedzinie doradztwa, poznał funkcjonowanie firm konsultingowych „od podszewki”, zarówno na poziomie centrali, jak i lokalnych oddziałów. Przez lata wspierał duże projekty doradcze w dziedzinie Transformacji Cyfrowej dla branż motoryzacyjnej, maszynowej czy High-Tech w Polsce, Niemczech, Meksyku, Chinach oraz na Węgrzech. W ostatnim okresie był odpowiedzialny za rozwój usług cyfrowych niemieckiej firmy doradczej w zakresie Przemysłu 4.0. Tworzył koncepcję, a później był odpowiedzialny za rozwój platformy rozpowszechniającej najlepsze praktyki w dziedzinie cyfryzacji przemysłu, co zaowocowało współpracą na najwyższym szczeblu ze światowymi koncernami przemysłowymi i technologicznymi. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji oraz IIoT, jednak w swojej codziennej pracy zawsze wyznaje zasadę współpracy H2H, gdyż wierzy w to, że biznes tworzą ludzie i łączące ich relacje, a nie tylko bezduszna technologia. Ukończył studia z zakresu biznesu międzynarodowego oraz zarządzania innowacjami na prestiżowych uczelniach w Polsce, Niemczech, Rosji oraz Indiach. Płynnie włada trzema językami: angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Bardzo lubi poznawać psychologiczne aspekty zarządzania, a w wolnej chwili oddaje się swojej pasji do tenisa.

Redegate.com