Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

STOLARKA W PIGUŁCE: Brak rąk do pracy ogranicza rozwój branży



W sierpniu stopa bezrobocia spadła do 5,8% i była najniższa od listopada 1990 roku. To bardzo dobry wskaźnik z punktu widzenia popytu konsumenckiego, ale jednocześnie coraz bardziej widoczne ograniczenie rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw.


Niedobór pracowników jest jedną głównych barier rozwoju branży budowlanej. Z danych GUS wynika, że aż 54 procent managerów firm budowlanych ocenia, że ich firmy rozwijałyby się szybciej, gdyby nie braki kadrowe. Przed rokiem wskaźnik ten był o 9  punktów procentowych niższy, a braki kadrowe to bariera, której znaczenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło najmocniej spośród wszystkich czynników ograniczających rozwój firm budowlanych. Ostatni raz tak krytyczny poziom tego wskaźnika miał miejsce pod koniec 2007 roku, tuż przed rozpoczęciem kryzysu gospodarczego.



Wykres. Odsetek managerów firm budowlanych, którzy uważają, że niedobór pracowników jest barierą rozwoju ich przedsiębiorstw. Źródło: Centrum Analiz Branżowych na podstawie danych GUS

Problem niedoboru pracowników dotyczy nie tylko firm wykonawczych, lecz także producentów materiałów budowlanych. Trudności z pozyskaniem pracowników to jeden z kluczowych wątków poruszanych w trakcie rozmów managerów branży okienno-drzwiowej. Wielu z nich podkreśla, że mogliby sprzedawać więcej stolarki, ale ich rozwój ogranicza właśnie brak rąk do pracy.

Na podstawie rozmów z producentami szacujemy, że braki kadrowe na produkcji, ale także w usługach ograniczą tegoroczny wzrost sprzedaży okien i drzwi nawet o 2-3 punkty procentowe – twierdzi Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych.

Wydawało się, że rozwiązaniem dylematów z brakiem kadr będzie automatyzacja produkcji. – Owszem, nadchodzi czas maszyn, przy których będą mogli pracować ludzie bez dużych kwalifikacji. Ale za to konieczny będzie nadzór wąskiej kadry o wysokich umiejętnościach technicznych i dużym stopniu wtajemniczenia produkcyjnego – uświadamia jednak Grzegorz Osada, właściciel firmy FIMTEC Polska, jeden z dostawców maszyn dla tego przemysłu. Nadal więc potrzebne będą wysoko wykwalifikowane kadry, których brakuje.

Dyskusja nad tym zjawiskiem i próba znalezienia sposobów wyjścia z tej sytuacji będzie jednym z tematów Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018, które odbędzie się już 18 października na PGE Narodowym. Podczas prelekcji i panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów rynku pracy oraz managerów wiodących firm, omówione zostaną bariery, wyzwania, ale również możliwości stojące przed branżą okienno-drzwiową.

Ogólnopolskie Forum Stolarki to najważniejsze spotkanie branży okienno-drzwiowej, na którym spotykają się właściciele, prezesi oraz najwyższa kadra kierownicza firm produkujących stolarkę oraz dostawców komponentów dla branży. Spotkanie ma charakter cykliczny i stanowi doskonałe forum wymiany opinii, informacji i doświadczeń dla dalszego, dynamicznego rozwoju całej branży.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Analiz Branżowych, więcej informacji na http://cab-badania.pl/konferencje/forum-100


Pozostałe wiadomości z branży:

Automatyzacja rozwiązaniem braku rąk do pracy? Produkcja profili aluminiowych zdecydowanie zmierza ku zastępowaniu człowieka przez maszyny
Nowy koncept sprzedażowy w branży - uruchomienie grupy partnerów handlowych w celu obsługi klienta biznesowego

Forum Branżowe
press box