Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Cyfrowa powłoka budynku z Schüco IoF ID



Internet Fasad Schüco (Internet of Façades, IoF ID) nadaje zainstalowanym w budynku oknom, drzwiom i elementom przesuwnym cyfrową tożsamość. Wszystkie informacje na ich temat są przechowywane na niewielkiej etykiecie przyklejanej np. do ram okien i drzwi. W ten sposób firmy serwisowe, wykonawcze oraz inwestorzy mogą w każdym momencie odczytać dane niezbędne do modernizacji, konserwacji lub recyklingu stolarki.

Dziś każdy nowo powstający budynek musi spełniać rygorystyczne wymogi związane ze zrównoważonym rozwojem i gospodarką cyrkularną, aby mógł zachować swoją wartość rynkową w dłuższej perspektywie. Jednym ze sposobów na efektywne zmniejszanie śladu węglowego budynków jest zastosowanie produktów wykonanych z materiałów przydatnych do recyklingu, które można łatwo ponownie wykorzystać po zakończeniu użytkowania. Używane do produkcji okien i drzwi Schüco wysokiej jakości aluminium zapewnia ogromny potencjał w tym zakresie. To wszechstronny materiał, który może być wielokrotnie poddawany recyklingowi przy relatywnie niskich emisjach CO?. Równie przyjaznym pod tym względem surowcem jest wysokiej jakości PVC-U, które może być wielokrotnie przetwarzane bez utraty jakości. Recykling poszczególnych elementów fasady ma jednak sens dopiero wtedy, gdy nie są one już przydatne do dalszego użytkowania. Dzięki etykiecie IoF ID (Internet of Facades) wszystkie informacje o danym elemencie są przechowywane cyfrowo, co ułatwia konserwację lub ewentualne naprawy i pozwala wydłużyć cykl jego życia.

Mała etykieta o dużym znaczeniu

Najlepszym sposobem na uniknięcie emisji związanych z recyklingiem i produkcją nowych elementów stolarki jest przedłużenie ich żywotności. Firma Schüco dostarcza narzędzi, które ułatwiają konserwację i modernizację okien i drzwi oraz powtórne wykorzystanie cennych materiałów na etapie ich recyklingu. IoF ID przypisuje każdemu elementowi własną, cyfrową tożsamość, dzięki czemu wszystkie dane można łatwo i szybko wyświetlić np. na własnym smartfonie. Wystarczy sczytać np. kod QR na małej etykiecie przyklejanej do zainstalowanych okien i drzwi Schüco. Dzięki temu można dowiedzieć się np. w którym roku i w jakim systemie zostały wykonane, jakich materiałów użyto do ich produkcji, sprawdzić warunki gwarancji czy też historię napraw. IoF ID umożliwia ponadto łatwe składanie zgłoszeń serwisowych, zleceń naprawy, konserwacji czy modernizacji elementów. Schüco od wielu lat oferuje niezbędne części zamienne, także do starszych systemów. Dokumentacja elementów zamieszczana na etykiecie IoF ID już w momencie ich montażu tworzy ich „cyfrowego bliźniaka” i jest dostępna na potrzeby prac konserwacyjnych przez cały okres ich użytkowania. W ten sposób mogą być szybko przywołane nawet kilkadziesiąt lat po jego wybudowaniu.

Trzy elementy systemu


Jakie okucie zostało zamontowane? Czy okno było poddawane konserwacji? Czy stare uszczelki są przydatne do recyklingu? Wszystkie te informacje są dostępne w „cyfrowym bliźniaku”, dlatego można je wyświetlić w dowolnym miejscu i czasie. Dostępne są dwie różne aplikacje: IoF Manager w wersji przeglądarkowej oraz IoF App na telefon. Druga z nich służy do pobierania wszystkich informacji bezpośrednio z elementu. Można to zrobić, sczytując umieszczony na etykiecie kod QR za pomocą skanera lub z wykorzystaniem komunikacji bliskiego pola NFC. Z aplikacji IoF App mogą korzystać zarówno użytkownicy końcowi, jak i firmy serwisujące. Jedyną różnicą jest sposób rejestracji. Zawartość dla profesjonalistów jest dostępna pod warunkiem zarejestrowania się i udokumentowania odpowiednich uprawnień. Po zalogowaniu można tworzyć cyfrowe bliźniaki elementów, zapisywać datę ich oddania do użytkowania czy wprowadzać i sprawdzać informacje o ewentualnych pracach serwisowych. Natomiast użytkownicy końcowi mogą korzystać z aplikacji bez logowania. Mogą oni wyświetlać informacje na temat daty instalacji czy użytych materiałów, a także tworzyć zgłoszenia serwisowe oraz przeglądać broszury i katalogi dotyczące zamontowanych systemów. Natomiast przeglądarkowa wersja programu IoF Manager jest przeznaczona tylko dla specjalistów, którzy za jej pośrednictwem tworzą nowe projekty, dodają do nich elementy, dokumenty oraz certyfikaty, a także przetwarzają zgłoszenia serwisowe od użytkowników. W ten sposób IoF ID znacząco przyczynia się do przedłużenia cyklu życia stolarki, a w jej końcowym etapie ułatwia ponowne wprowadzenie surowców do obiegu materiałowego. IoF ID to jeden z elementów kompleksowego programu zarządzania emisjami CO2 w całym cyklu życia powłoki budynku.

Więcej informacji na stronie: www.schueco.com/carboncontrol-pl







Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2022 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,28 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box